Индекс на относителната сила (RSI)
20.02.2006 16:31
Начин на изчисление:
RSI = 100 - 100 / (1 + RS)
RS = AG / AL
AG (Average Gain) = Общите положителни разлики в цената (загуби) / периода
AL (Average Loss) = Общите отрицателни разлики в цената (печалби) / периода
За 14-дневен RSI средната печалба (загуба) се равнява на пълната сума от всички печалби (загуби) разделени на 14. Изчислението на значението на първата стойност на относителната сила е пряко: средната печалба се дели на средната загуба. Всяка последваща стойност на относителната сила се изчислява чрез използване на средната печалба или осреднената загуба на предшестващия период.
Когато средната печалба е по-голяма от средната загуба RSI се издига, и обратното.
Сигнали за търговия:
Свръхпокупка/свръхпродажба
Обикновено RSI под 30 пункта се счита за свръхпродажба, а над 70 - за свръхпокупка. Изборът на ситуация относно продадените повече от закупените нива е строго индивидуален и много ще зависи от вида ценни книжа. Обикновено RSI, който е над 30 пункта от свръхпродадените нива, е "бичи", а RSI, падащ под 70 пункта от свръхпокупките, е "мечи". Някои търговци идентифицират дългосрочния тренд и тогава употребяват екстремумите за точки на влизане.Ако дългосрочният тренд е бичи, в такъв случай свръхпродажбите биха могли да маркират потенциалните точки на влизане.
Преминаване на средната линия
Средната линия за RSI е 50. Като цяло показатели над 50 пункта индикират, че средната печалба е по-висока от средната загуба, а показатели под 50 пункта - обратното. Някои търговци следят за преминаване на 50-те пункта, за да потвърдят бичи сигнали, а падането под тях отъждествяват с мечи сигнали.
Дивергенции (divergence)
Няма коментари:
Публикуване на коментар